Bugun...


Ertan Acar


facebook-paylasSeçim şarkısı safsatası çöktü
Tarih: 24-06-2015 15:23:00 Güncelleme: 24-06-2015 15:23:00


 

Seçim kampanyalarında kullanılan müziğin, seçmenin tercihlerinde belirleyici olmadığı ortaya çıktı. Yaşar Üniversitesi tarafından 400 öğrenciyle yapılan araştırma, seçim araçlarının kötü ses düzenleriyle yaptığı yayının seçmenlerin yüzde 70'i tarafından gürültü kirliliği olarak değerlendirildiğini gösterdi.
 
Cadde ve sokaklarda dolanan bir araçtan bangır bangır bir ses geliyorsa üç olasılık söz konusu olabilir: Ya overlok makinesi ayağımıza gelmiştir ya o sokakta oturan bir genç kıza, mesajını duygusal bir şarkı ile duyurmak isteyen şapşal bir aşık ya da seçim zamanıdır.
 
Hadi ilk ikisi neyse…
 
Belki overlok makinesinin ayağına gelmesini isteyen bir ev hanımı mutlu olmuş, belki de o şapşal aşığa gönlü olan genç kız cama koşup gururlanmıştır.
 
Ama yakıt olarak 10 Numara yağ kullanan, parti logoları, aday ve parti genel başkanlarının yapmacık gülümsemesinin olduğu fotoğrafları ile giydirilmiş, kötü ses düzeniyle bangır bangır turlayan minibüslerden yükselen şarkıya vurulup da oy tercihini o yönde kullanan bir Allah'ın kulu tespit edildi mi?
 
Pekiyi büyük küçük demeden neden her parti bunu yapar?
 
Bu konuda seçimlerden hemen önce İzmir Yaşar Üniversitesi tarafından, seçim kampanyaları başladığından bu yana en çok konuşulan konulardan olan, seçim müziklerinin oy tercihlerinde etkili olup olmadığı, en çok hangi siyasal iletişim aracının kullanıldığı üzerine bir araştırma yapılmış.
 
400 öğrenciyle bir araştırma yapan Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Aşman Alikılıç başkanlığındaki araştırma görevlileri Göker Gülay ve Simge Saner’den oluşan ekip, yaptıkları araştırmayla seçim şarkılarının seçmen üzerinde beklenen etkiyi yaratmadığını ortaya koyuyor.
 
Çünkü yapılan araştırma, seçim şarkılarının en çok trafikte duyulduğunu, melodilerin ve sözlerin akılda kalsa da seçmenin sadece 15’inin oy verme tercihini etkilediği sonucunu ortaya koyuyor.
 
Araştırmaya yanıt verenlerin yüzde 70’i de seçim şarkılarını gürültü kirliliği olarak nitelemiş mesela.
 
Seçimlerde oy kullanan yaklaşık 8 milyonluk bir genç nüfusun olduğunu dikkate alındığında, özellikle gençlerin siyasal iletişimle ilgili beklentilerine ışık tutmak için yapılan araştırma; seçmenin en çok karşılaştığı ve akılda kalan siyasal iletişim aracının televizyon reklamları başta olmak üzere, miting haberleri, bayraklar, flamalar, afişler, el ilanı gibi basılı reklam araçları, parti müzikleri ile gazete ve internet reklamları takip ediyor. Aynı araştırma, en az karşılaşılan siyasal iletişim aracının ise yüz yüze sohbetler, promosyon malzemeleri ve e-posta ile doğrudan postalar olduğunu ortaya koyuyor.
 
Araştırmaya yanıt veren gençler en çok beğendikleri siyasal iletişim çalışmalarının yüz yüze sohbetler olduğunu ifade etmişler. Onu yine geleneksel medyanın en güçlü aracı olan televizyonlardaki programlarda ve röportajlarda görünme seçeneği izlemiş. Gençler, üçüncü olarak sosyal medya ve gazeteler aracılığıyla yapılan siyasal iletişimi beğendiklerini de aktarmışlar.
 
Bu sonuçlar, çok rastlamadığımız halkla yüz yüze iletişimin ne kadar önemli olduğunu bize gösteriyor. Gençler, karşısındaki kişi tarafından dikkate alınmak ve dinlenilmek istiyor, kendisinin fikirlerine değer verildiğini ve ciddiye alındığını görmek istiyor. Bu da olmuyorsa televizyondan, sosyal medyadan kendilerine doğru mesajlarla ulaşılmasını bekliyorlar.
 
1 milyon fazlası ilk kez olmak üzere, yurt içinde 1 milyon kişi de artarak 53 milyon 765 bin 231 kişi, 172 bin 687 sandıkta oy kullandı.
 
Bu seçmenlerin yaklaşık 8 milyonunu ilk ve ikinci kez oy veren gençler oluşturdu.
 
Genç kabul edeceğimiz 18-35 yaş arası seçmen grubuna baktığımızda, mevcut seçmen içinde ciddi hatta seçimin kaderini bile değiştirebilecek bir orana sahip olduğunu görüyoruz.  
 
Yaşar Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada, gençlerin, bangır bangır seçim şarkıları çalarak dolaşan seçim otobüsleri tarafından ikna edilemediğini ortaya koyuyor.
 
Görünen o ki, önceki gün yapılan seçimlerin sonucuna gençler karar vermiş.
 
 
Siyasi partiler artık gençleri daha fazla ciddiye almak zorunda.
FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • MODERN FOLK DANS
  MODERN FOLK DANS
 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı - 2018
  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı - 2018
 • SARIKAMIŞ'TAN ÇANAKKALE'YE
  SARIKAMIŞ'TAN ÇANAKKALE'YE
 • BAYRAM KUTLAMALARI
  BAYRAM KUTLAMALARI
 • MALTEPE'DE KARNE HEYECANI
  MALTEPE'DE KARNE HEYECANI
 • Baş ağrısından kurtulmanın 8 yolu
  Baş ağrısından kurtulmanın 8 yolu
 1. MODERN FOLK DANS
 2. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı - 2018
 3. SARIKAMIŞ'TAN ÇANAKKALE'YE
 4. BAYRAM KUTLAMALARI
 5. MALTEPE'DE KARNE HEYECANI
 6. Baş ağrısından kurtulmanın 8 yolu
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • "Sesimi Duyan Var" - AKUT
 • 16. Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali Havai Fişek Gösterisi
  16. Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali Havai Fişek Gösterisi
 • 16. Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali
  16. Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali
 • Gözleri kapalı çocukların anne arayışı
  Gözleri kapalı çocukların anne arayışı
 • Asıl iğrenç olan internet zorbalarının yüzü
  Asıl iğrenç olan internet zorbalarının yüzü
 • 22. yılında Can Dündar'ın Madımak Katliamı belgeseli
  22. yılında Can Dündar'ın Madımak Katliamı belgeseli
 1. "Sesimi Duyan Var" - AKUT
 2. 16. Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali Havai Fişek Gösterisi
 3. 16. Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali
 4. Gözleri kapalı çocukların anne arayışı
 5. Asıl iğrenç olan internet zorbalarının yüzü
 6. 22. yılında Can Dündar'ın Madımak Katliamı belgeseli
VİDEO GALERİ
YUKARI